niedziela, 26 sierpnia 2012

Aplikacje GTK3 w MATE

Część aplikacji z Gnome nie została jeszcze zforkowana przez twórców MATE, a co za tym idzie wciąż można je uruchomić, ale wyglądają jak napisane w czasach Windowsa 1.0 - katastrofa. Powodem takiego stanu rzeczy jest porzucenie przez deweloperów GTK2 i przepisanie programów na GTK3.

Rozwiązanie problemu jest dość oczywiste i całkiem proste: musimy zainstalować i korzystać w MATE z motywu wspierającego zarówno GTK2 jak i GTK3. Jednym z takich motywów jest Adwaita.
$ yum install adwaita-gtk2-theme adwaita-gtk3-theme
Po instalacji obydwu pakietów i ustawieniu Adwaita jako aktywnego motywu w menu System / Preferencje / Wygląd możemy cieszyć się przyzwoicie wyglądającymi aplikacjami napisanymi pod GTK3. Programy te będą wyglądały podobnie jak w Gnome Shell.

Osobnym przypadkiem jest NetBeans, który napisany w Javie również pod MATE wygląda nieciekawie. Tutaj jednak nie trzeba niczego instalować. Wystarczy edytować plik konfiguracyjny /usr/local/netbeans/etc/netbeans.conf i dla opcji netbeans_default_options dopisać
--laf com.sun.java.swing.plaf.gtk.GTKLookAndFeel
Od tej pory NetBeans będzie wykorzystywał motyw GTK do wystroju interfejsu programu.

2 komentarze:

Tomasz Ślązok pisze...

Dalej robisz w netbeans? Sublime Text 2 Rulez :D

Dawid Pająk pisze...

Ano używam. Próbowałem kiedyś Sublime‘a, ale jakoś nic z tego nie wyszło. Może za mało czasu mu poświęciłem. Pora na drugą szansę? ;)