środa, 6 lipca 2011

Unable to monitor filesystem - kłopot Dropboksa

Dalszy ciąg wyłączania denerwujących komunikatów w Gnome. No, może teraz jednak chodzi nie tyle o komunikat co o rzeczywisty problem z Dropboksem pojawiający się na mojej Fedorze (i z tego co widzę nie tylko na mojej i nie tylko na Fedorze).


Chodzi o powyższy "dymek", który informuje o niemożności śledzenia przez Dropboksa zmian we wszystkich plikach, które synchronizujemy. Wynika to z ograniczenia nałożonego przez samego Linuksa. Za liczbę plików, które można śledzić odpowiada ustawienie max_user_watches, którego wartość zapisywana jest w /proc/sys/fs/inotify/max_user_watches. Domyślna wartość wynosi 8192, co jest zbyt małą liczbą dla Dropboksa. Wydawać by się mogło, że wydanie zalecanego przez powyższy komunikat polecenia powinno załatwić sprawę. Kiedyś tak - teraz już niestety nie bardzo.

Po niedawnej reinstalacji Fedory okazało się, że domyślna wartość ustawienia przywracana jest przy każdym uruchomieniu systemu. Trzeba więc za każdym razem na nowo wydawać polecenie z konsoli i restartować Dropboksa albo... dodać to polecenie do listy poleceń wykonywanych przy każdym uruchomieniu systemu. W tym celu najlepiej zmodyfikować plik /etc/rc.local i na jego końcu dopisać:

echo 100000 | tee /proc/sys/fs/inotify/max_user_watches

Po kolejnym reboocie systemu Dropbox powinien być już zadowolony z nowych ustawień.

Fedora 17


W Fedorze 17 nie znajdziemy już pliku /etc/rc.local, ale ustawienie max_user_watches możemy skonfigurować w inny sposób. Edytujemy plik /etc/sysctl.conf i na jego końcu dopisujemy:
fs.inotify.max_user_watches = 100000
Zapisujemy i... tyle.

Brak komentarzy: