niedziela, 4 lipca 2010

Opera 10.60 i ciemne motywy GTK

Jestem wiernym użytkownikiem gdzieś Opery od wersji 8.50. Większość czasu przy komputerze (~98% ;)) spędzam na Linuksie, gdzie przeglądarka ta moim zdaniem jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Jednak mocno zaniepokoiła mnie już jakiś czas temu informacja, że Opera w kolejnych (po 10.10) wersjach na platformę UNIX będzie zintegrowana ze środowiskiem graficznym systemu, porzucając tym samym QT, na którym opierała się od kiedy tylko pamiętam. Początkowo myślałem, że to może i dobre, lecz gdy zainstalowałem betę 10.54 zmieniłem zdanie. Opera działająca w oparciu o GTK (na Gnome) może i faktycznie wyglądała i działała lepiej, ale tyczyło się to tylko motywów w jasnych kolorach. Jako użytkownik ciemnego motywu co rusz widziałem paskudne niedopracowane pod względem kolorystycznym elementy interfejsu (np. czarny tekst na ciemnoszarym tle). Najbardziej denerwowało mnie, że pola formularzy na stronach mają narzucone ciemne tło mimo, że arkusz CSS przewidywał inny kolor.

Cała sprawa zirytowała mnie na tyle, że od ponad miesiąca korzystałem już z Google Chrome jako mojej podstawowej przeglądarki. Sam się zdziwiłem z jaką łatwością porzuciłem tak podstawową aplikację, która tyle lat spełniała moje oczekiwania. Wraz z premierą stabilnej wersji 10.60 postanowiłem dać Operze ostatnią szansę. Nasz "związek" został uratowany, ale nie dlatego, że deweloperzy z Norwegii poprawili niedociągnięcia, a dlatego że mnie udało się znaleźć rozwiązanie problemu.

Ogólnie mówiąc chodzi o to, aby wymusić na GTK użycie dla samej tylko Opery innego motywu okienek niż ustawiony domyślnie. Jak już wspomniałem korzystam z motywu ciemnego (od dawna tego samego, własnej roboty), a Opera potrzebuje jasnego, żeby wyglądać normalnie. Poguglowałem 5 minut i znalazłem coś takiego: przed uruchomieniem Opery należy wywołać komendę przypisującą do zmiennej środowiskowej GTK2_RC_FILES ścieżkę ustawień motywu, który chcielibyśmy "tymczasowo" wykorzystać. Aby zautomatyzować cały proces należy wykonać kilka kroków.

Najpierw tworzymy w swoim katalogu domowym plik o nazwie np. .opera-gtk.sh (kropka z przodu!). Plik wypełniamy poniższą treścią:

#! /bin/bash
GTK2_RC_FILES=/usr/share/themes/ClearlooksClassic/gtk-2.0/gtkrc /usr/bin/opera $1 &

Przy czym ClearlooksClassic to nazwa motywu, który wykorzystujemy.

Tip: Nazwy innych motywów nadających się do użycia uzyskamy wpisując w konsoli polecenie:

ls /usr/share/themes

Plik zapisujemy oczywiście na dysku. Teraz trzeba podmienić polecenia uruchamiające Operę za pośrednictwem skrótów (w menu głównym, na pulpicie) oraz polecenie wykorzystywane przez inne aplikacje w momencie, gdy klikniemy link (o ile oczywiście Opera jest naszą domyślną przeglądarką). W pierwszym przypadku nowym poleceniem będzie:

/home/sdr/.opera-gtk.sh
gdzie sdr to nasza nazwa użytkownika. W przypadku drugim na końcu trzeba dopisać jeszcze zmienną parametru %s, za pomocą której aplikacje będą przekazywały Operze adres strony, którą próbujemy otworzyć. Tej zmiany dokonamy w menu System / Preferencje / Preferowane programy. W części Przeglądarka WWW z listy wybieramy Własne i jako polecenie wpisujemy:

/home/sdr/.opera-gtk.sh %s

Po kliknięciu Zamknij system będzie korzystał już z nowych ustawień.


Zauważyłeś błąd w artykule? Coś nie działa? Zostaw swoje uwagi w komentarzach.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Przydał by sie opis do Opery 11.51. Też uzywam ciemny motyw, a w formularzach mam jasne tło i kolor czcionki. A ten opis nie działa mi.

Dawid Pająk pisze...

Ja już od długiego czasu (ponad rok) używam znowu jasnego motywu, w dodatku nie własnej roboty ;) więc nie mam żadnych problemów z Operą pod tym względem. Teraz sprawdziłem i faktycznie wygląda na to, że coś się zmieniło i opisany przeze mnie hack już nie działa. Poszukam w wolnej chwili innego obejścia, ale niczego nie obiecuję. Dzięki za cynk :)