wtorek, 2 lutego 2010

Fedora 12 - autologowanie

Coby nie rzucać słów na wiatr, wypadałoby zacząć coś pisać. Może trochę od tyłu, ale tak naprawdę jakie to ma znaczenie? Dziś szybki wpis o tym jak ułatwić sobie życie z autologowaniem do Fedory 12.

Po instalacji systemu jedną z pierwszych rzeczy, które zawsze robię jest włączenie autologowania na swoje konto. Na laptopie mam tylko jedno konto - swoje - więc po co mi ekran logowania z wyborem użytkownika? Na dodatek muszę tam za każdym razem wklepywać swoje hasło. W Fedorze praktycznie z wersji na wersję sposób zmiany tego ustawienia jest inny. Zupełnie jakby twórcy systemu nie chcieli abyśmy korzystali z tej opcji. Względy bezpieczeństwa, hmm? Kiedyś wystarczyło trochę poklikać, a teraz już konieczna jest ręczna edycja plików konfiguracyjnych. Jak więc robi się to w Fedorze 12?

Po pierwsze odpalamy terminal i jak zwykle w takich sytuacjach, logujemy się na konto roota. Następnie, np. vimem, edytujemy plik /etc/gdm/custom.conf:

[sdr@fedora ~]$ su --
Hasło:
[root@fedora sdr]# vim /etc/gdm/custom.conf

W pliku powinny znajdować się już jakieś wpisy, więc nie ruszamy ich i na końcu dopisujemy nową sekcję:

[daemon]
TimedLoginEnable=true
AutomaticLoginEnable=true
AutomaticLogin=nazwa_uzytkownika
TimedLogin=nazwa_uzytkownika
TimedLoginDelay=0

Fragment nazwa_uzytkownika podmieniamy oczywiście na nazwę naszego konta w systemie. Plik zapisujemy, restartujemy system i cieszymy się automatycznym logowaniem.

W kolejnym poście napiszę jak rozwiązać pewien problem dotyczący bazy kluczy, a który to problem pojawia się w momencie włączenia autologowania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Coś nie działa? Zostaw swoje uwagi w komentarzach.

Brak komentarzy: