czwartek, 18 czerwca 2009

100% z domeny - #3 Własny serwer XMPP

Witam ponownie po dłuższej przerwie. Nie chciało mi się pisać, ale kiedyś trzeba się przemóc i skrobnąć coś żeby blog nie umarł ;P Dzisiaj szybki artykuł, pokazujący jak uzyskać fajny (w zasadzie dowolny) adres komunikatora w sieci XMPP (Jabber). Napisałem "adres", bo chyba to jest celem, dla którego uruchamia się serwer jabberowy we własnej domenie :)

Wbrew pozorom cała operacja jest nadzwyczaj prosta. Nie trzeba kupować własnej maszyny, niczego instalować, ani bawić się z plikami konfiguracyjnymi. Wszystko obsłuży za nas Google - wystarczy kilka kliknięć.

W jednym z ostatnich artykułów pokazywałem, jak wykorzystać swoją domenę w ramach Google Apps. Wykonanie opisanych tam kroków jest konieczne do przejścia dalej, więc jeśli przez te kilka miesięcy ktoś jeszcze tego nie zrobił... to niech zrobi, ale bez punktu Aktywujemy pocztę Gmail.

Po utworzeniu i konfiguracji konta Google Apps, musimy ustawić odpowiednie rekordy SRV na serwerze DNS, aby użytkownicy kont Jabber w naszej domenie mogli kontaktować się ze wszystkimi sieciami opartymi o protokół XMPP, a nie tylko z użytkownikami Gtalk oraz Google Apps. W tym celu powinniśmy znaleźć serwis oferujący edycję rekordów SRV, gdyż np. wykorzystywany przez nas do tej pory MyDomain nie posiada takiej opcji. Ja polecam nasz, polski serwer FreeDNS utrzymywany przez warszawską Szkołę Główną Handlową, a działający w oparciu o darmowe oprogramowanie XName.

Aby rozpocząć korzystanie z serwisu, konieczne jest założenie konta. Po zalogowaniu się na nie, należy przejść na stronę ustawień konta (odnośnik w lewym menu) i zaznaczyć wszystkie dostępne opcje. Szczególnie należy zwrócić uwagę na opcję Rekordy SRV, bez której nie ma sensu dalej czytać tego tekstu ;)

Po zapisaniu ustawień konta, klikamy odnośnik Utwórz strefę w górnej części strony. Naszym oczom ukazuje się kolejny formularz. Wypełniamy go podając w pierwszym polu (Nazwa strefy) nazwę domeny (bez www oczywiście), którą będziemy parkować. W polu typ strefy wybieramy Podstawowe, listę rozwijaną zostawiamy w spokoju, a w ostatnim polu możemy opcjonalnie wpisać adres serwera DNS, który do tej pory utrzymywał naszą domenę. Jeśli korzystaliśmy z usług MyDomain to możemy tutaj ew. wpisać ns1.mydomain.com. Zaoszczędzimy dzięki temu kilka minut, które musielibyśmy przeznaczyć na ponowne, ręczne wpisanie rekordów odpowiedzialnych za dotychczasowe poprawne działanie domeny (A, MX, CNAME, etc). Klikamy Utwórz. Po chwili wyświetlone zostaje potwierdzenie dodania naszej domeny do konfiguracji serwera.

Możemy od razu kliknąć odnośnik przekierowujący nas na stronę zarządzania rekordami DNS, ale równie dobrze możemy to zrobić na około ;P Klikamy w górnym menu link Modyfikuj strefę i następnie wybieramy nazwę naszej domeny. Za pomocą formularzy dostępnych na tej stronie, możemy skonfigurować teraz wszystkie wpisy. Warto zacząć od przywrócenia starej konfiguracji. Jeśli nie użyliśmy odpowiedniej opcji w czasie dodawania nowej strefy, musimy ponownie ręcznie tworzyć wszystkie stare wpisy (np. rekordy MX). Wszystkie zmiany potwierdzamy przyciskiem Utwórz konfigurację strefy znajdującym się na dole strony. Jeśli zaimportowaliśmy stare rekordy wcześniej, wystarczy tylko przejrzeć czy wszystko jest w porządku.

Jeżeli podczas konfiguracji swojego konta, poprawnie zaznaczyliśmy opcję Rekordy SRV, powinien teraz być dostępny formularz Rekordy serwisów (SRV). Aby cały ruch XMPP dla naszej domeny był prawidłowo kierowany do serwerów Google, konieczne jest dodanie w tej sekcji odpowiednich rekordów. Wpisów jest dokładnie dziesięć. Ich dokładny spis wraz ze szczegółowym opisem można znaleźć zawsze w Pomocy Google Apps. Rekordy dodajemy w sposób przedstawiony na załączonym obrazku, pamiętając o kropkach znajdujących się na końcu każdego wpisu. W przypadku, gdy zabraknie wierszy dla nowych rekordów, należy zapisać zmiany przyciskiem Utwórz konfigurację strefy. Po przeładowaniu strony, dodane zostaną nowe wiersze.

W tym miejscu kończy się etap konfiguracji domeny na FreeDNS. Teraz wystarczy tylko zmienić jej delegację (aktualne rekordy NS) na fns1.sgh.waw.pl oraz fns2.sgh.waw.pl i odczekać kilka(naście) godzin na efekt.

Tip: Jakiekolwiek zmiany w rekordach DNS domen polecam przeprowadzać w godzinach wieczornych, około 22:00 - 23:00. Serwery DNS wielu polskich dostawców internetu dokonują aktualizacji swoich rekordów między północą a 03:00, więc nie ma sensu wprowadzać zmian wcześniej, gdyż nie zostaną one najprawdopodobniej od razu uwzględnione.

Jeśli uruchamiamy usługę komunikatora w swojej domenie pierwszy raz, należy pamiętać o jej aktywacji w Panelu Administratora Google Apps.

Zauważyłeś błąd w artykule? Coś nie działa? Zostaw swoje uwagi w komentarzach.