piątek, 24 października 2008

100% z domeny - #2 Integracja z Aplikacjami Google

Ciężko mi się znowu zabrać do pisania, ale... w końcu kiedyś trzeba się przemóc ;P I właśnie dziś postanowiłem tego dokonać. Tak więc... Witam po, hmm... raz, dwa, trzy... prawie półrocznej przerwie :) Ale zleciało. Na czym to stanęliśmy? Jeśli ktoś jeszcze pamięta, w maju rozpocząłem serię artykułów dotyczących domen internetowych. Rejestrowaliśmy już domenę w GoDaddy, parkowaliśmy ją w MyDomain i podpinaliśmy do własnego serwera. Teraz przyszedł czas na zrobienie z niej większego pożytku, bo przecież domena daje dużo, dużo więcej możliwości niż tylko kierowanie ruchu do naszego serwisu. W związku z tym dzisiaj przy wykorzystaniu bezpłatnych narzędzi od Google zrobimy coś ciekawszego.

Nie muszę chyba mówić, że posiadanie skrzynki pocztowej we własnej domenie (np. z nazwiskiem) to nie lada gadżet - żeby nie powiedzieć prestiż. Zawsze to jakieś wyróżnienie w tłumie ludzi korzystających ze standardowych domen udostępnianych przez portale internetowe. No dobra, może większości ludzi to obojętne. Ale nie mnie. I Wam pewnie też, skoro już to czytacie :) A co jakby tak jeszcze mieć we własnej domenie kalendarz, zbiór dokumentów, identyfikator komunikatora i stronę startową? I gdyby na dodatek były to usługi dostarczane przez Google? Bajka? Nie, rzeczywistość :)

Pewnie większość z Was wie o tym, że od dłuższego czasu Google udostępnia platformę zwaną Google Apps (lub bardziej po naszemu Aplikacje Google). Dzięki niej możemy korzystać na własny użytek oraz udostępniać innym popularne narzędzia tej firmy we własnej domenie. Google oddaje do dyspozycji trzy pakiety w ramach swojej usługi: Wersja standardowa, Wersja profesjonalna, Wersja dla szkół i uczelni. Zwykłych zjadaczy chleba zadowoli Wersja standardowa. Jest ona darmowa i posiada wszystko czego potrzebujemy.

Nowe konto Google Apps

Na początku przechodzimy na stronę Google Apps i klikamy wielki, niebieski button Porównaj wersje i zarejestruj się. Następnie wybieramy kolumnę Wersja standardowa i klikamy Zarejestruj się. Na zakładce Chcę używać istniejącej nazwy domeny zaznaczamy Administrator: jestem właścicielem tej domeny lub zarządzam nią, wpisujemy nazwę domeny i klikamy Zacznij teraz.

Następnie musimy wypełnić formularz podając swoje dane. Uzupełniamy tylko pola w sekcji Administrator konta. W polu Liczba użytkowników możemy podać w zasadzie dowolną ilość, jednak wydaje mi się, że 100 na pewno wystarczy. Zresztą podając liczbę mniejszą i tak system automatycznie przydzieli nam limit stu użytkowników ;P Klikamy Kontynuuj.

Na kolejnej stronie w części opisanej Twoje konto administratora, w polu Nazwa użytkownika podajemy swój login za pomocą którego będziemy uzyskiwać w przyszłości dostęp do panelu. Może to być przykładowo: admin, administrator, ale równie dobrze możemy podać też swoje imię lub nick. Nazwa ta będzie jednocześnie pierwszym kontem w systemie i będzie pełniła również funkcję naszego adresu e-mail. Po wpisaniu nazwy i ewentualnym zapisaniu się na newslettery dla Administratorów klikamy przycisk Akceptuję. Kontynuuj konfigurację. W tym momencie jesteśmy przerzucani na stronę główną naszego panelu.

Weryfikacja

Póki co nic nie jeszcze działa. Musimy skonfigurować naszą domenę do współpracy z Google Apps i zweryfikować jej posiadanie. W tym celu klikamy link Zweryfikuj posiadanie domeny widniejący tuż pod głównym paskiem nawigacyjnym w górnej części strony. Na kolejnej stronie z listy rozwijanej wybieramy Zmień rekord CNAME. Teraz należy udowodnić Google, że dodana właśnie do systemu domena należy do nas. W tym celu logujemy się na swoje konto w MyDomain, tworzymy nową subdomenę googleffffffff81a33ddf i ustawiamy jej rekord CNAME na google.com (bez żadnych www z przodu :)). Wracamy do panelu Google Apps i klikamy przycisk Weryfikuj. Zostaniemy przerzuceni na stronę główną i zobaczymy komunikat Sprawdzamy posiadanie domeny. Może to potrwać 48 godzin. Pozostaje czekać. Kiedy za dwa dni z panelu zniknie żółty, ostrzegawczy trójkącik będzie to oznaczało, że domena już działa. W miedzyczasie możemy zacząć uruchamiać poszczególne usługi.

Tip: O tym jak zarządzać domeną w MyDomain pisałem tutaj w części Wstępna konfiguracja.

Aktywujemy pocztę Gmail

Na stronie głównej panelu odszukujemy blok E-mail i klikamy pod nim Uaktywnij e-mail. Na kolejnej stronie wyświetlone zostaną instrukcje. Logujemy się na konto MyDomain i przechodzimy do zarządzania domeną. W części Email Forwarding wyłączamy aliasy pocztowe zaznaczając pole Disable forwarding (jeśli tego nie zrobimy serwer MyDomain będzie nadal przechwytywał pocztę i nic nie dotrze do Google). Klikamy Update, a potem Continue. W części DNS Management usuwamy wszystkie wpisy MX (jeśli takowe istnieją) i dodajemy nowe według tabeli na stronie Google. Każdy wpis zatwierdzamy przyciskiem Update.

Tip: Przy wpisywaniu (tudzież kopiowaniu) nazw serwerów Google należy bezwzględnie pamiętać o kropkach NA KOŃCU nazwy. Jest to bardzo ważne.

Po dopisaniu wszystkich rekordów wracamy na stronę panelu Google i klikamy przycisk Kroki te zostały wykonane. Zostajemy przeniesieni na stronę główną, gdzie teraz w sekcji E-mail widzimy informację Aktualizowanie.... Po około dwóch dniach poczta powinna zacząć już nomalnie funkcjonować.

Jedną z ciekawszych opcji dostępnych dla administratorów Google Apps jest możliwość uruchomienia serwera Google Talk z loginami (identyfikatorami) we własnej domenie. Gmailowy Google Talk działa w oparciu o standardowy protokół Jabbera (XMPP). Z komunikatorem w ramach Google Apps nie jest już tak różowo. Komunikacja przy użyciu własnego loginu ograniczona jest tylko do sieci Google. Nie dogadamy się więc np. z użytkownikami serwera @jabber.org. Jest jednak sposób, aby to naprawić i łączyć się bez problemów z osobami korzystającymi z innych serwerów. W kolejnym artykule pokażę właśnie jak tego dokonać.

Reaktywowałem ankietkę po lewej. Zapraszam do głosowania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Coś nie działa? Zostaw swoje uwagi w komentarzach.

Brak komentarzy: